top of page

Create Your First Project

Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started

Fragment tekstu popularnonaukowego

Celem tekstu było przedstawienie tematu z zakresu psychologii w zrozumiały sposób.

Związek muzyki z nastrojem człowieka

Pewnym jest, że muzyka nie jest człowiekowi obojętna i potrafi skutecznie wpływać na jego codzienne nastroje. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się ją jako narzędzie pomocowe do leczenia chorób somatycznych pacjentów. Kilkadziesiąt lat temu, bo w 1963 roku, profesor J. Aleksandrowicz postanowił wykorzystać muzykę w ramach propozycji „leczenia przez sztukę”, wprowadzając tak zwaną metodę receptywną. Polega ona na łączeniu słuchania wybranych utworów z jednoczesnym relaksowaniem się oraz wizualizacjami.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że muzyka może wpływać na to, jak się zachowujemy i jakie emocje nam towarzyszą. Nie jest też tajemnicą, że jej słuchanie może znacząco oddziaływać na przeprowadzane przez mózg procesy poznawcze. Słuchane melodie mogą pomóc nam regulować emocje, ale też wprowadzać w negatywny nastrój. Nie dziwi więc, że gdy w ciągu dnia towarzyszy nam ulubiony, pełen pozytywnej energii utwór, czujemy satysfakcję i chęć do działania. Muzyka potrafi także zmieniać biochemiczne parametry naszego organizmu. Tutaj dużą rolę odgrywają jej tempo, melodia i rytm.

W tym miejscu warto wspomnieć także o korzyściach, jakie płyną z włączenia muzyki do procesu edukacyjnego człowieka. Zauważono bowiem, że słuchanie muzyki ma potencjał do wspomagania nauki języków obcych. Jest to doskonała alternatywa dla wielu monotonnych i nieciekawych dla młodego pokolenia sposobów nauczania stosowanych w praktyce edukacyjnej. Słuchanie piosenek obcojęzycznym może skutkować poszerzeniem słownictwa słuchacza oraz wspomóc doskonalenie rozumienia aspektów fonetycznych. Kolejny raz zasługi przypisuje się tu zwłaszcza rytmowi oraz melodii wykorzystanej piosenki, ale nie tylko. Badacze zauważają, że słuchanie utworów z obszaru muzyki popularnej wspomaga naukę także dlatego, że obniża poziom stresu ucznia i przyczynia się do relaksacji oraz wprowadza miłą atmosferę. Dzięki temu nastrój słuchacza jest bardziej pozytywny, a on sam zmotywowany do pracy.

bottom of page